Drugi raz w historii naszego samorządu Konwent Przewodniczących został zorganizowany przez PKOIA- tym razem w sercu Rzeszowa.
W konwencie wzięli udział wszyscy Przewodniczący Okręgów oraz zaproszeni goście, w tym z KRIA oraz niezależni specjaliści, których poprosiliśmy o wypowiedzi w tematach, które nas nurtują.
Głównym tematem merytorycznej dyskusji była problematyka kondycji naszego zawodu.
Temat, który jest ważny dla każdego czynnie wykonującego ten zawód architekta.
W obecnym tempie życia, w którym czas przyspiesza coraz bardziej, nie pozostawiając wyboru i zmuszając do dotrzymania mu kroku, czas konwentu przeznaczyliśmy na wspólną rozmowę prowadzącej do refleksji, co do kontynuacji wybranej, i czy na pewno, właściwej drogi.
Wymowny tytuł Stop! porozmawiajmy o nas! zaprosił do szerokiej dyskusji, w której zostały poruszone tematy zdefiniowania problemów, zrozumienia ich przyczyn, a następnie rozważenie jakimi dostępnymi metodami należy dążyć do ich wyeliminowania.
Agenda konwentu przedstawiała się następująco:
- Współczesność- pogoń za czasem- Cyfryzacja IARP- członek KRIA Łukasz Karwontka
- Rzeczywistość- realia rynku pracy- raporty- Przewodnicząca Zespołu ds Ochrony Zawodu Architekta KWWZ;
- Szara Strefa- projektowanie bez wymaganych prawem uprawnień- Przewodniczący Zespołu ds organizacji pracy oraz identyfikacji zawodowej KWWZ- Wacław Szarejko
- W poszukiwaniu rozwiązań- prezentacja programu do raportowania zasad wykonywania zawodu-vzaproszony gość;
- W poszukiwaniu rozwiązań- prezentacja propozycji badań kondycji zawodu architekta- vice- prezes KRIA RP Borys Czarakcziew oraz Jakub Opałka i Firma Difference
- Teraźniejszość- Nowy Ład i jego niebezpieczeństwa dla zawodu architekta- prace nad nowelizacją ustawy PB- domy 70m2- Grzegorz Jachym- członek KRIA RP.
- Hybrydowy regulamin zjazdu budżetowego- prezentacja- Sekretarz KRIA RP Wojciech Gwizdak
Wszystkim uczestnikom i zaproszonym gościom serdecznie dziękujemy za przybycie i aktywny udział w Konwencie Przewodniczących. Bezpośrednie spotkanie dało wyraz wielkiej troski o nas samorząd, potrzeby dyskusji oraz podejmowania realnych i wymiernych działań.