UBEZPIECZENIE OC CZŁONKÓW PODKARPACKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY ARCHITEKTÓW RP
Na podstawie Ustawy o samorządach zawodowych, członek Izby musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą wyniknąć w związku z wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Obowiązek ten można zrealizować w ramach grupowego ubezpieczenia OC członków IARP.
Jednocześnie informujemy, że osoby które nie zechcą skorzystać z ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w ramach umowy grupowej IARP, są zobowiązane do przesłania na adres biura PKOIA RP aktualnego ubezpieczenia indywidualnego OC.
Grupowe ubezpieczenie OC
Umowę ubezpieczenia OC w ramach umowy grupowej Izby Architektów można zawrzeć poprzez swoje konto w serwisie IARP.
I am promo text. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Wznowienie ubezpieczenia OC architekta 2023/2024
W systemie IARP uruchomiony został nowy wniosek ubezpieczeniowy, umożliwiający zaktualizowanie zawodowej ochrony architektów na kolejne 12 miesięcy. Aby zachować ciągłość polisy wniosek trzeba złożyć do 14 kwietnia.
Dlaczego dopełnienie formalności w terminie jest tak istotne? Ponieważ z perspektywy odpowiedzialności cywilnej kluczowy jest czas osobiście wykonywanych czynności projektowych oraz pełnienia nadzoru autorskiego. Nawet jednodniowa przerwa w ubezpieczeniu oznacza utratę ochrony. To z kolei wiąże się z ryzykiem pełnej odpowiedzialności, w tym także majątkowej.
Złóż wniosek w systemie IARP >>
Więcej niż samo OC
Przypominamy, że w ramach obowiązkowego OC każdy architekt może korzystać z ubezpieczenia ochrony prawnej. Jest to rozwiązanie, które ma pomóc w razie wystąpienia szkody i powstania roszczenia. Obejmuje pokrycie kosztów pomocy świadczonej przez adwokatów i radców prawnych, honorariów rzeczoznawców i biegłych sądowych, a także opłaty sądowe i skarbowe.
Warto też odnotować, że OC podstawowe obejmuje także czynności architekta związane z powołaniem na biegłego sądowego.
Pełna ochrona tylko z OC pracowni
Ubezpieczenie OC pracowni architektonicznej jest niezbędne przy wykonywaniu wielobranżowej dokumentacji projektowej z udziałem podwykonawców. Wynika to z faktu, że duża część szkód powstaje w wyniku błędów popełnionych przez branżystów, a odpowiedzialność za nie ponosi architekt lub biuro projektowe (jako strona umowy cywilno-prawnej względem inwestora).
Za OC pracowni zapłacisz o połowę mniej
Utrzymana została zniżka 50% na OC pracowni. Aby z niej skorzystać trzeba jednak spełnić trzy warunki:
- prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą,
- wypełnić wniosek o OC pracowni jednocześnie przy wnioskowaniu o obowiązkowe OC,
- suma gwarancyjna w ramach promocji nie może przekroczyć 500 tys. zł.
Duże pracownie mogą wybrać wyższe sumy gwarancyjne, bez konieczności indywidualnej wyceny ubezpieczyciela.
Wniosek złożysz online
Aby skutecznie wznowić polisę trzeba wykonać 5 prostych kroków:
- Zaloguj się na swoje konto w extranecie (login to numer przynależności do Izby).
2. Wybierz zakładkę „Ubezpieczenia” i następnie „Obowiązkowe OC 2023/2024”.
3. Wypełnij wniosek o Obowiązkowe OC i, jeśli chcesz, wnioski dotyczące dodatkowych ryzyk, w tym o OC pracowni architektonicznej na promocyjnych warunkach.
4. Jeśli wniosek został złożony poprawnie, w systemie wyświetli się komunikat wraz z numerem konta, na które w ciągu 10 dni należy przelać płatność.
5. Po zaksięgowaniu składki lub raty w systemie, po 3 dniach dostępna będzie polisa potwierdzająca zawarcie ubezpieczenia OC.
UBEZPIECZENIE OC A KOSZT UZYSKANIA PRZYCHODU
Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt. 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów można zaliczyć wydatki podatnika na rzecz organizacji do których przynależność jest obowiązkowa, które są poniesione w celu osiągnięcia przychodu.
Składka na obowiązkowe ubezpieczenie OC architektów również będzie kosztem. Wydatek ten bez wątpienia jest poniesiony w celu osiągnięcia przychodu.
W/w sprawy dotyczą osób prowadzących działalność gospodarczą.
Podstawa prawna:
1. Art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów – tekst jednolity Dz. U.
z 2001 Nr 5, poz. 42 zm. Dz. U. z 2005 Nr 150, poz. 247.
2. Art. 23 ust. 1, pkt. 30 ustawy z dnia 26 marca 1991 roku jednolity tekst Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 ostatnia zmiana Dz. U. z 2006 roku Nr 107, poz. 723.