Stanowisko Rady Podkarpackiej Okręgowej Izby Architektów RP
W związku z z przesłanym do naszych członków zapytaniem ofertowym dotyczącym przetargu na „Opracowanie dokumentacji projektowej tj. projektów budowlanych i wykonawczych dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami przy ul. Dynowskiej i Złoty Stok w Rzeszowie” Rada PKOIA RP stwierdza, że zaproponowane przez Inwestora – Zamawiającego zasady przedkładania oferty- darmowej KONCEPCJI URBANISTYCZNO – ARCHITEKTONICZNEJ, niezależnie od propozycji dotyczącej terminu realizacji i wartości wynagrodzenia za opracowanie PROJEKTU BUDOWLANEGO są sprzeczne z zasadami i warunkami sporządzania przez ARCHITEKTÓW prac projektowych.
Zamawiający wymaga, aby w przedkładanej ofercie JEDNOSTKA PROJEKTOWA, przedstawiła, a więc zaprojektowała, powierzchnię użytkową projektowanych lokali mieszkalnych i liczbę miejsc postojowych dla samochodów osobowych.
Ponadto zamawiający zastrzega sobie prawo swobodnego wyboru oferty, jak również prawo do odstąpienia, względnie unieważnienia przetargu bez podania przyczyny, nie poczuwając się do wynagrodzenia wysiłku JEDNOSTKI PROJEKTOWEJ przygotowującej i przedstawiającej ofertę, co sugeruje działanie zmierzające do przekazania uzyskanych danych i parametrów już upatrzonemu wykonawcy opracowania .
Rada Podkarpackiej Okręgowej Izby Architektów RP stoi na stanowisku, że wszelkie prace koncepcyjne są rozwiązaniami autorskimi ściśle związanymi z szeroko rozumianą twórczością architektoniczną i KODEKSEM ODPOWIEDZIALNOŚCI ZAWODOWEJ. Prace te stanowią o jakości przestrzeni i gwarancji rozwiązań architektonicznych opartych na wiedzy i doświadczeniu ARCHITEKTÓW PROJEKTANTÓW. Prace te stanowią podstawę dalszych opracowań i powinny być szczególnie wysoko oceniane.
Opracowanie koncepcji pochłania wiele godzin pracy jednostek projektowych.
Nie widzimy podstaw aby opracowanie koncepcji, bardzo ważną część naszej wiedzy, doświadczenia i wysiłku, stanowiącą podstawę dalszych opracowań, przekazywać zamawiającym , co jasno wynika z zawiadomienia.
Szacowany poziom odniesienia przewidywalnych kosztów i wartości opracowania koncepcji można wyliczyć choćby na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym (Dz.U. 2021 poz. 2458).
W rozdziale 4. Metody i podstawy obliczania planowanych kosztów prac projektowych, dla tych opracowań ustawodawca wskazuje na 7-15 % wartości całości prac projektowych.
Rada Podkarpackiej Okręgowej Izby Architektów RP STANOWCZO NIE REKOMENDUJE podejmowania współpracy zawodowej na zasadach wymagających od architektów przekazywania swojego doświadczenia i wielu godzin pracy biura bez wymaganego za nie, adekwatnego wynagrodzenia.
Przy okazji należy zwrócić uwagę, że zamawiający absurdalnie za udostępnienie samych materiałów do przetargu drogą elektroniczną żąda wniesienia opłaty !